Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji?

W ostatnich latach społeczeństwa na świecie coraz bardziej uświadamiają sobie to, jak katastrofalnie na stan środowiska naturalnego wpływa działalność ludzka.

 

Ogromne ilości zanieczyszczeń emitowanych przez nas do atmosfery powodują stopniowe niszczenie naszej planety i stwarzają potencjalne zagrożenie dla kolejnych pokoleń ludzi. Z tego powodu w różnych dziedzinach życia podejmowane są próby ograniczenia ilości wytwarzanych przez nas zanieczyszczeń. Jest to widoczne między innymi w przemyśle – wielkie zakłady przemysłowe stale wprowadzają coraz to nowe standardy dotyczące ilości emitowanych spalin. Za zanieczyszczenie środowiska w dużym stopniu odpowiada również motoryzacja.

 

Samochody którymi poruszamy się codziennie emitują duże ilości spalin. Jednym ze sposobów rozwiązywania tego problemu jest wprowadzanie do użytku samochodów elektrycznych, które podczas jazdy nie wytwarzają szkodliwych gazów i są przyjazne dla środowiska. Obecnie większość najważniejszych marek samochodowych coraz bardziej przestawia swoje oferty w tym kierunku. Wystarczy odwiedzić na przykład Mazda salon Katowice aby zobaczyć, że pojazdy elektryczne powoli będą stawały się standardem. W ofercie tego konkretnego producenta dostępny jest już model MX-30, który może być w stu procentach zasilany energią elektryczną. Oczywiście, przed samochodami elektrycznymi stoi jeszcze mnóstwo wyzwań, zaś technologia ta póki co nie jest w stanie zaoferować nam wszystkiego, co zapewniają silniki spalinowe. Niemniej jednak jest to przyszłość, która być może pozwoli nam zatrzymać szkody, jakich doznało nasze środowisko naturalne w ostatnich dekadach.