Jak często należy wymieniać filtr paliwa?

Każda hurtownia samochodowa ma w swojej ofercie wysokiej jakości filtry paliwa – popularne części samochodowe. Nie bez powodu Klienci często poszukują tych podzespołów. Wymagają regularnej wymiany ze względu na częstą eksploatację i rolę, jaką pełnią. Warto jednak pamiętać, że nie są to tylko elementy stosowane w samochodach osobowych, ale też części do busów. Gorzów Wielkopolski jest miejscowością, po której drogach porusza się wiele takich pojazdów, a ich kierowcy chcą cieszyć się bezpieczną i efektywną jazdą.

Na czym polega rola filtrów paliwa?

Paliwo to substancja, która praktycznie nigdy nie jest w 100% czysta – zawiera pył i wiele innych cząsteczek organicznych. Poza tym ma też sporo wody. Wszelkie zanieczyszczenia paliwa stanowią poważne zagrożenie dla silnika. Właśnie dlatego części samochodowe, jakimi są właśnie filtry paliwa, wymagają regularnej wymiany, która oczyści paliwo i pozbawi go nadmiaru wody.

Wszelkie zaniedbania związane wymianą tych elementów początkowo powodują szkody, których nie można dostrzec. Jak podkreśla hurtownia samochodowa Vanking, po pewnym czasie dochodzi jednak do korodowania silnika (przez nadmiar wody w silniku), uszkodzenia tłoków i innych elementów silnika (regularna obecność zanieczyszczeń), uszkodzenia wtryskiwaczy, zapowietrzenia całego układu.

Poza tym filtry paliwa w silnikach wysokoprężnych dodatkowo redukują wady, które wynikają z zastosowania ropy naftowej. Jest to np. skłonność do wytrącania się parafiny, łatwość do akumulowania wody czy wysokie ryzyko utleniania się. Warto też pamiętać, że filtry do silników z samoczynnym zapłonem są o wiele bardziej obciążone!

Kiedy trzeba wymienić filtr paliwa?

Czas użyteczności filtrów paliwa zależy od wielu czynników. W hurtowni Vanking z Gorzowa Wielkopolskiego, części do busów mają np. nieco inną żywotność, niż części przeznaczone do samochodów osobowych. Poza tym na długowieczność tych części wpływa też:

  • jakość filtrów,
  • rodzaj stosowanego paliwa – w dieslach żywotność tych podzespołów jest nieco krótsza,
  • jakość tankowanego paliwa – im mniej jest w nim zanieczyszczeń, tym filtr dłużej utrzyma swoją sprawność.

Pracownicy cenionych hurtowni samochodowych oraz mechanicy twierdzą, że filtry warto wymienić przy okazji każdego przeglądu – co ok. 20 000 kilometrów. Producenci polecają z kolei wymianę filtrów co 100 000 kilometrów. Rozbieżność ta wynika przede wszystkim z faktu, że często producent dość optymistycznie podchodzi do swojego asortymentu. Warto więc regularnie weryfikować stan filtrów samochodowych, aby zapewnić ich sprawną, bezproblemową pracę. Dobrym czasem na wymianę tej części, jest okres przed nadejściem okresu zimowego, ponieważ właśnie w trakcie tych najzimniejszych pór w roku odkłada się najwięcej wody!

Części do busów w Gorzowie Wielkopolskim oraz innych miejscowościach z całej Polski oferuje hurtownia Vanking. Asortyment tych produktów jest bardzo rozbudowany i dotyczy m.in. te od marki Bosch, Filtron czy Mann-Filter.