Opony całoroczne – co warto o nich wiedzieć?

Coroczna wymiana opon z letnich na zimowe lub na odwrót to rytuał większości kierowców. Jest to działanie słuszne, ale jednocześnie kosztowne. Istnieje jednak pewna alternatywa dla tego rozwiązania – są nią opony całoroczne. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety i wady? W jakich sytuacjach mogą okazać się trafionym wyborem? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Opony całoroczne – charakterystyka

Opony całoroczne łączą w sobie najważniejsze elementy ogumienia letniego i zimowego. Modele letnie są przeznaczone do jazdy w suchych lub mokrych warunkach w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Posiadają one płaski bieżnik i szersze rowki. Opony zimowe mają za to głębszy bieżnik oraz większą liczbę lameli. A czym charakteryzują się opony wielosezonowe na tle modeli sezonowych?

Po pierwsze, bieżnik takiego ogumienia łączy w sobie elementy opon letnich i zimowych. Wykorzystuje się w nim nieco twardszą gumę oraz mniejszą liczbę lameli. Warto wiedzieć, że podczas niższych temperatur tego rodzaju opona będzie bardziej miękka niż letnia, ale jednocześnie nie tak elastyczna, jak klasyczna zimówka. Latem charakteryzuje się lepszymi parametrami niż opona zimowa, ale zużywa się szybciej niż letnia.

Opony całoroczne – zalety i wady

Wśród zalet opon całorocznych, które wymieniają kierowcy, zdecydowanie króluje wygoda. Posiadanie jednego zestawu ogumienia na cały rok pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu, który należałoby przeznaczyć na sezonową wymianę. Jak już wspomnieliśmy – ogumienie całosezonowe łączy w sobie właściwości opon letnich i zimowych. Oznacza to, że w stopniu podstawowym poradzi sobie ono ze zmiennymi warunkami na drogach.

Takie rozwiązanie ma jednak także swoje wady. Trzeba wiedzieć, że opony całoroczne nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Są one przeznaczone do spokojnego stylu jazdy po mieście, a niekoniecznie do przemierzania autostrad i dróg szybkiego ruchu. Warto również zauważyć, że choć ogumienie całoroczne łączy w sobie elementy letniego i zimowego to jednak nie posiada ono pełni właściwości każdego z nich oraz szybciej się zużywa.

Opony całoroczne – kiedy warto na nie postawić?

Rozważając zakup opon wielosezonowych, warto zwrócić uwagę na swój roczny przebieg. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie jeżdżą dużo, a ich roczny przebieg nie przekracza 10 tys. kilometrów. Tego rodzaju ogumienie doskonale sprawdzi się również, kiedy przemieszczamy się samochodem głównie po mieście, nawet jeżeli drogi zimą nie są idealnie odśnieżone.

Zdecydowanie się na opony całoroczne to oczywiście również skuteczny sposób na oszczędności. Dzięki wybraniu tego rodzaju nie musimy kupować dwóch oddzielnych zestawów. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z jakości. Kupując modele wielosezonowe, warto jednorazowo wydać więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że będą one dobrze spełniać swoją funkcję.