Co trzeba wiedzieć o odtłuszczaniu lakieru samochodowego?

W zasadzie każdy zabieg, jaki ma zostać przeprowadzony na powierzchni karoserii samochodu, musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Obowiązkowo powierzchnia musi zostać porządnie odczyszczona, w przeciwnym wypadku zabezpieczenie blachy, nałożenie na niej wosku czy powłoki ceramicznej, a nawet pokrycie jej folią, po prostu się nie uda. Odtłuszczanie lakieru ma zapobiec powstawaniu na powierzchni nieestetycznych odspojeń czy zauważalnych nierówności.

Jak działa odtłuszczanie lakieru i kiedy należy je zastosować?

Wbrew pozorom odtłuszczanie lakieru nie oznacza pozbycia się jedynie powierzchownych zabrudzeń. Za pomocą odpowiednich preparatów lakier zostaje dokładnie zmatowiony, a więc pozbawiony nie tylko tłustych zabrudzeń, ale także wszelkich osadów, pyłu i kurzu. To bardzo ważne dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Powodem odtłuszczania jest zawsze konkretny proces, jaki ma po nim następować, czyli nakładaniem powłoki zabezpieczającej lub przed nakładaniem na karoserię wosku. Trzeba przy tym pamiętać, że samo odtłuszczanie lakieru jest dość skomplikowanym i wieloetapowe. Obejmuje ono takie czynności, jak dokładne czyszczenie powierzchni oraz glinkowanie.

Dogłębnego oczyszczania powierzchnie nie musisz wykonywać w profesjonalnym warsztacie. Możesz o zrobić samodzielnie, dobierając odpowiedni preparat i stosując się ściśle do zaleceń producenta, które znajdziesz w instrukcji obsługi.

Najlepsze sposoby i preparaty do skutecznego odtłuszczania lakieru samochodowego

Jednym z najczęściej wykorzystywanych do odtłuszczania lakieru substancji w profesjonalnych salonach detailingu jest tak zwana IPA, czyli alkohol izopropylowy. To dość uniwersalny środek, który jednak zawsze należy rozcieńczać w odpowiednich proporcjach, ponieważ skoncentrowany może być niszczący dla lakieru pojazdu. Optymalnym stężeniem jest 50%.

Oczywiście na rynku nie brak wielu znacznie bardziej profesjonalnych środków, które bez obaw można stosować samodzielnie, w zaciszu domowego warsztatu. Generalnie gotowe preparaty są przygotowane w odpowiednich proporcjach w taki sposób, aby szybko odparowywały, umożliwiając zabranie się za zamierzone prace. Jednak niektóre bardziej wymagające lakiery potrzebują wolniejszego odparowania i opierają się na związkach zasadowych, a nie na rozpuszczalnikach. Do odtłuszczania lakieru z powodzeniem można wykorzystać też zmywacz silikonowy. Spora część dostępnych na rynku produktów nie powoduje podrażnień ze względu na ostry zapach. Co więcej, sporo z nich otrzymuje fabrycznie zapachowy dodatek. Nie można zapomnieć, żeby pracę wykonywać za pomocą delikatnej, czystej mikrofibry.