Czy w każdym aucie można zamontować komputer pokładowy?

W najnowszych modelach aut komputer pokładowy jest standardem. W przypadku nowych aut w zależności od segmentu i klasy ilość uzyskanych informacji za pomocą komputera może się różnić.Najprościej zamontować się komputer podkładowy podczas montażu fabrycznego, oryginalnego dla danego modelu auta.

Auta w ubogim wyposażeniem

Możemy również zastosować komputer w aucie z ubogim wyposażeniem, które jest przystosowane do takich urządzeń. Podczas montażu ze względu na koszty pominięto ten element. Instrukcje montażu komputera w naszym aucie możemy znaleźć na forach motoryzacyjnych, zrzeszających użytkowników konkretnych pojazdów. Możemy tam znaleźć informacje czy dana wersja samochodu daje możliwość takich przeróbek. W internecie możemy kupić moduł komputer pokładowy atmega w cenie około 150-200 zł, trzeba doliczyć ok. 100 zł to kosztu montażu.
Przed dokonaniem danego modelu należy się upewnić czy istnieje możliwość zamontowania go w naszym aucie. Wiele dostępnych modeli jest uniwersalnych, w autach często jest zamontowane okablowanie do układu, brakuje tylko wyświetlacza. Okablowanie może dotyczyć nie tylko komputera pokładowego, ale również innych elementów wyposażenie np. kamery cofania.

Uniwersalny komputer pokładowy

W autach, gdzie nie fabrycznie nie montowano komputera, potrzebne będzie wykonanie otworu na wyświetlacz. W takim przypadku możemy zamontować uniwersalny komputer pokładowy. W zależności od jego funkcji zapłacimy na niego między 150 a 500 zł. Te bogatsze wersje dają możliwość m.in. pomiaru średniego zużycia paliwa, wskazują ciśnienie oleju, ostrzegają kierowcę o braku włączonych świateł mijania, alarmują o potrzebie serwisowania auta. Montaż komputera pokładowego możliwy jest w większości aut, również tych starszych roczników. Jednak auto musi być wyposażone w system wytryskowy na bazie elektroniki. Urządzenie może być montowane w autach z silnikiem diesel lub benzynowych.
Przed wyborem modelu, warto zapytać, jaki urządzenie będzie kompatybilne z naszym modelem auta, jakie dodatkowe czujniki będą wymagane do wyświetlania informacji. Należy upewnić się, czy wyświetlacz damy radę umieści w kokpicie auta, może się okazać, że kształt deski będzie nieodpowiedni.