Oringi są rodzajem uszczelek które pomimo swej prostoty w wykonaniu bardzo często bywają niezastąpione w wielu urządzeniach. Uszczelki tego rodzaju mają kształt pierścienia o okrągłym przekroju i najczęściej wykonane są gumy. Zadanie oringów polega na zabezpieczeniu części urządzeń przed wyciekami cieczy lub gazów. Uszczelki oringi można stosować zarówno w przypadku gdy części położone względem siebie pozostają w spoczynku jak i w ruchu. Uszczelnienia gumowe są bardzo elastyczne, wytrzymałe i trwałe. Pomimo iż są to bardzo niepozorne elementy, to jednak bez nich niejedno urządzenie nawet najwyższej klasy nie mogłoby prawidłowo pracować. W zależności od rodzaju oringów i materiałów z jakich dany model został wykonany gumowe pierścienie będą wykorzystywane w różnych środowiskach pracy. Jeżeli wybierzemy oringi które będą miały styczność na przykład ze smarami i olejami, to nie zastosujemy ich w miejscu gdzie występują alkohole czy estry ponieważ mają one inne właściwości. W takim przypadku wybierzemy uszczelki które są odporne i przeznaczone do współpracy z tego typu substancjami.
Oringi- wykonanie
Oringi gumowe wykonuje się na dwa sposoby. Pierwsza metoda to metoda kompresyjna gdzie półfabrykaty są ręcznie umieszczane w formie i następnie obie połowy (góra i dół) są zamykane. Ze względu na to iż sposób ten zajmuje dużo czasu, to zazwyczaj wykorzystuje się go przy produkcji krótkich serii oraz uszczelek o dużych rozmiarach. Druga metoda wtryskowa pozwala na automatyczne wtłaczanie półfabrykatów w formy i jak łatwo się domyśleć stosuje się ją przy dużych seriach oraz produkcji oringów o mniejszych rozmiarach. Oringi gumowe wykonywane są z różnych rodzajów (mieszanek) kauczuków od których zależy późniejsze przeznaczenie uszczelek. Jedne oringi będą świetnie się sprawdzać przy wysokich temperaturach, inne bardzo dobrze zabezpieczą części maszyny przed działaniem środków chemicznych, a jeszcze inne będą nadawały się do kontaktu z żywnością. Odpowiedni dobór pierścieni gumowych to gwarancja niezawodnej pracy urządzenia przez długi czas. Warto dodać iż cena tego typu uszczelnień jest bardziej niż przystępna i jak wynika z tego opisu oraz własnych doświadczeń proste wybory są zazwyczaj najlepsze.
Oringi silikonowe
Oringi silikonowe wykonane są z kauczuku silikonowego który jest bardzo odpornym materiałem i wykazuje właściwości hydrofobowe(nie wchłania wody). Oringi wysokotemperaturowe mogą pracować w temperaturze nawet +300 stopni, co pozwala stosować je w bardzo wymagającym środowisku pracy urządzeń. Natomiast należy wspomnieć, iż oringi te charakteryzują się stosunkowo niską wytrzymałością na ścieranie czy też zerwanie przez co ich użycie ogranicza się do zastosowania w miejscach gdzie wykonywana jest praca statyczna. Jeżeli chodzi o ruch dynamiczny w maszynie, to w takiej sytuacji trzeba wybrać inny rodzaj uszczelki typu oring. Oringi silikonowe dopuszczone są do pracy z żywnością oraz w przemyśle farmaceutycznym.
Oringi wysokociśnieniowe
Uszczelki oringi wysokociśnieniowe dedykowane są do takich miejsc w urządzeniu gdzie występuje wysokie ciśnienie i konieczne jest zastosowanie uszczelnienia o specjalnych właściwościach. Cechą która wpływa na możliwość zastosowania danego tupu oringów w pracy z wysokim ciśnieniem jest ich twardość. Aby uzyskać odpowiednią twardość stosuje się specjalne mieszanki kauczuków i są to najczęściej NBR, FKM/FPM, EPDM.
Oringi- rozmiary
Oringi produkowane są w wielu wymiarach standardowych a dodatkowo można w niektórych firmach zamówić nietypowe rozmiary oringów. Uszczelnienia tego typu są produkowane w rozmiarach calowych i metrycznych. W przypadku rozmiarów metrycznych przekrój uszczelki zmieni się o 0,5 mm natomiast średnica o 1mm. Oringi rozmiary to tak duży wybór, że bardzo trudno byłoby wymienić wszystkie, dlatego przy zakupie należy znać wymiar średnicy wewnętrznej oraz przekrój. Jeżeli mierzymy starą zużytą uszczelkę, to należy wziąć pod uwagę jej deformację i uwzględnić to przy mierzeniu oringa.